Továbbra is a külső kereslet erősödésére vár az ipar

2025. január 09. 12:15

Novemberben az ipari termelés 2,9 százalékkal csökkent az előző évhez képest, és havi szinten is 1,6 százalékos visszaesést mutatott. A lassulás fő oka a gyenge külső kereslet, miközben a belső fogyasztás is csak fokozatosan élénkül. Az építőipari projektek és az új nagyberuházások azonban hamarosan lendületet adhatnak az iparnak.

2025. január 09. 12:15

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzőjének írása   

Munkanaphatástól megtisztítva az ipari termelés volumene 2,9 százalékkal elmaradt a megelőző évi szintjétől tavaly novemberben. Havi alapon is mérséklődött a termelés, 1,6 százalékkal, ez viszont részben az októberi jelentős, 2 százalékos bővülés korrekciójának is tekinthető. 

Az ipar esetében a legnagyobb problémát továbbra is a külső kereslet gyengélkedése jelenti, amely kedvezőtlenül hat az exportorientált hazai feldolgozóipari termelésre. Ezzel együtt a belső kereslet sem jelent még teljes mértékben húzóerőt,  

a gazdasági szereplők óvatossága nyomán az csak fokozatosan áll helyre. Ez is látható abban, hogy habár részletes ágazati adatok még nem érhetők el, a KSH is kiemeli, hogy az alágak döntő többségében csökkent a termelés. 

A kilátásokkal kapcsolatban kedvezőtlen, hogy a német ipar továbbra sem mutatja a tartós kilábalás jeleit. Novemberben az új rendelések volumene 5,4 százalékkal csökkent a megelőző hónaphoz képest, amiben a nagy értékű rendelések elmaradása az egyéb járműgyártás ágazatban játszotta a legnagyobb szerepet, azok nélkül minimális, 0,2 százalékos bővülést mutattak az adatok. Sovány vigasznak tekinthető ezzel szemben, hogy a kevéssé volatilis háromhavi rendelésállomány-változás 1,7 százalékos növekedést mutat.  

Szintén csak óvatossággal értékelhető, hogy novemberben a várt 0,5 helyett 1,5 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene, tekintve, hogy itt a háromhavi ráta 1,1 százalékos mérséklődést jelez.  

A német iparban az év második felétől lehet számítani fordulatra, azonban ehhez szükség van arra, hogy a legfontosabb külpiacunkon a politikai bizonytalanság is csökkenjen, és a gazdaságpolitika is kedvező irányba forduljon. 

Előretekintve viszont lehet számítani az ipar fellendülésére. A kiskereskedelmi forgalom fokozatosan élénkül, miközben az idén elinduló kormányzati programok az építőipar felfutásán keresztül keresletet teremthetnek a feldolgozóipar széles rétegei számára, amelyet a külső kereslet javulása tovább támogathat. Emellett a nagyberuházások (CATL, BMW, BYD) az idei év során már fokozatosan termőre fordulnak, és habár a kapacitásaikat csak hosszabb távon érik el, az ipari termelést, az exportot és így a GDP-t már az idei évben magukkal húzhatják.

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Wikimedia Commons

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.  

 

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
manitowoc
2025. január 09. 13:11
"A kilátásokkal kapcsolatban kedvezőtlen, hogy a német ipar továbbra sem mutatja a tartós kilábalás jeleit." Ne mááár... Ennyire nem függhetünk a német ipartól, hiszen a mi stratégiánk fontos eleme a "gazdasági semlegesség". Nem igaz? (:-))))))))))))))))))))
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!